Kuigi mutt närib vahelduse mõttes vahest
ka seeni, ei pea ta taimetoidust siiki suuremat lugu ja toitub peamiselt vihmaussidest. Neid võib ta aastas hävitada 36 – 37 kilo. Tähtsal kohal toidusedelis on mullas leiduvad (kahjur) putukad, nende vastsed, sipelgad ja nende munad, teod, konnad ja isegi väikesed hiired. Samuti ei põlga ära surnud mügrit. Parkinud kõhu korralikult täis, möriseb mutt rahul olevalt, haigutab laialt ja suigatab paariks – kolmeks tunniks ning alustab taas kaevamist ja toiduotsinguid.
Mutt on aktiivne igal ajal, nii päeval kui öösel, nii suvel kui talvel. On kindlaks tehtud kaheksatunnine aktiivsuse rütm. Aednike pärimuste järgi kaevab mutt kolm tundi enne päikesetõusu, siis kella 9 paiku, keskpäeval ja 4-6 vahel õhtul.
Eno Raud
Kui mutt just mulla sees ei maga,
siis ajab vihmausse taga.
Kui aga magama ta jääb,
siis vihmausse unes näeb
Mutid asustavad mitmesuguseid elupaiku, näiteks lehtmetsad, heinamaad ja karjamaad. Enamasti ei suuda mutt elada liigniisketes ja happeliste muldadega piirkondades.
Suure osa muti toidust moodustavad vihmaussid. Suvel sööb mutt peale vihmausside kahepaikseid,hulkharjasusse, nälkjaid ning mullaputukate valmikuid ja vastseid. Ühekorraga sööb mutt 20–22 g vihmausse.
Mutt suudab ujuda. Seda on näha sellest, et jõgede ääres on avastatud vette avanevaid mutikäike, mis teisel kaldal jätkuvad, aga jõgede all mutikäike pole. Korduvalt on ujuvaid mutte ka nähtud.
Mutt on tige ja seltsimatu, eriti vangipõlves. Täiskasvanud isased murravad nende juurde samasse puuri pandud emaseid ja noorloomi, emased omakorda murravad nendega kokku pandud noorloomi. Mutt sööb mahamurtud liigikaaslased ära, kuid paljud kiskjad ei söö mutte.
No comments:
Post a Comment